Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

3 mýty o menopauze?Nepropadejte chmurám a seznamte se s častými mýty!

Kvůli menopauze ztloustnu a pak už budu jen tlustá. Menopauza zničí můj sexuální život. Menopauza ze mě udělá vyšinutou ženskou. O menopauze koluje spousta mylných tvrzení a katastrofických představ. 

Mýtus č. 1 – Menopauza začíná v 50
„Přesný věk příchodu menopauzy nelze přesně stanovit, většinou přechod u žen nastává mezi 40. až 60. rokem života. Jako průměrný věk se udává dle různých zdrojů 51 nebo 52 let. Svou roli tu hraje také genetika. Potíž je v tom, že hormonální změny směřující k menopauze můžete pociťovat už několik let před menopauzou jako takovou, říká se tomu premenopauza, předzvěst menopauzy. A často se zaměňuje s perimenopauzou, což je cca rok trvající období bezprostředně předcházející vlastní menopauze,“ říká Ilona Bittnerová odbornice na ženská témata a zakladatelka specializovaného e-shopu Maluna.cz.

Důležité je každopádně vědět, že přechod je poměrně dlouhý proces, který začíná několik let před menopauzou, kolem 35–40 let, a končí několik let po něm, kolem 60 let. Dlouhý proces ale neznamená dlouho trpět, řada žen propluje hormonálními změnami hladce. Průběh je hodně individuální. Menopauzou jako takovou se rozumí doba, kdy žena neměla během posledních 12 měsíců menstruační krvácení, zkrátka “zastavení” menstruace. Přesný čas menopauzy lze určit až zpětně – poté, co se po dobu jednoho roku neobjevila další menstruace.

Jak dlouho trvá menopauza?
„Častá otázka, ale její přesnější znění by mělo být, jak dlouho trvá předzvěst menopauzy. Premenopauza klidně až 15 let před menopauzou. Premenopauza je čas, kdy pohlavní hormony přirozeně začnou více kolísat, a právě tyto změny hormonů mohou vést k nepříjemným příznakům.Ženy si ale často neuvědomují, že mohou pociťovat příznaky dlouho před “oficiální” menopauzou. A co je ještě víc zneklidňující, psychické příznaky předvoje menopauzy se někdy chybně léčí pouze antidepresivy,“ říká MUDr. Jiří Emmer z Onapharm, který provozuje také internetovou poradnu www.egynda.cz.

Mýtus č. 2: Přibývání na váze je v menopauze nevyhnutelné
Nechtěné přibírání na váze je v menopauze běžné – ale není nevyhnutelné ani zákonité. Hormonální změny vás usadí na sedačku kolotoče, z kterého, zdá se, vede jediná cesta: udržet se fyzicky aktivní. Snižující se hladiny estrogenu způsobují větší chuť k jídlu a menší chuť k fyzické aktivitě. Zpomalují metabolismus a zvyšují inzulínovou rezistenci, takže se organismus hůře vypořádává s cukry a škroby. Hormony také ovlivňují lokalizaci ukládání tuků.

V době perimenopauzy je to převážně okolí břicha. Řada studií však uvádí, že hlavním viníkem je spíše pokles či ztráta svalové hmoty, v důsledku čehož je významně zpomalen metabolismus. Úbytek svalů přitom samozřejmě pramení z klesající fyzické aktivity. Pokud se tedy ženy obávají, že v období přechodu přiberou, měly by se postarat o to, aby si udržely dostatek pohybu.

Jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, je jíst a zdravě se hýbat. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek bílkovin, zdravých nenasycených tuků a sacharidů škrobového původu, tedy těch z ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin, které pomáhají držet na uzdě hladinu krevního cukru.Dbejte na hojný přísun vitamínů či kyseliny listové. Střídmě přistupujtr k potravinám, které znamenají větší ztráty vápníku a také přísun nadbytečných kalorií (dezerty, sklenička vína navíc, nadměrné solení, pití silných černých čajů a kávy přes míru).

Mýtus č. 3: Menopauza znamená sexuální život v troskách
Snížená chuť na sex je jedním z příznaků hormonálních změn patřících k přechodu. Dalšími fyzickými a emocionálními příznaky, které ovlivňují libido, jsou (opět vlivem klesajících hormonů způsobená) vaginální suchost, podrážděnost a únava. Přibližně 50 procent žen údajně v menopauze zažije vaginální suchost, která může znepříjemnit sex. A pokud sex bolí, chuť vám to nezvedne. Další začarovaný kruh?

„Pokud žena do své péče doposud nezařazovala péči o vagínu, nastává na to ten pravý čas. Vlivem ztráty menstruace a snížení tvorby sekrece vzniká vaginální suchost a snižuje se měkkost a pružnost vagíny. To může způsobovat bolesti, záněty a nepříjemné pocity při milování. I na tyto problémy pomáhá bylinná napářka, případně čípky, které zvlhčí a změkčí prostředí pochvy. Populárním a funkčním řešením je také doplněk stravy Fytofem, obsahující tři komplexy rostlinných extraktů, vitaminů a minerálů v jedné tabletě,“ doporučuje MUDr. Jiří Emmer z Onapharm, který provozuje také internetovou poradnu www.egynda.cz.

„Sexuální život s menopauzou nekončí, jen se promění. A pokud nebudete trvat na výkonnostním pojetí sexu, tak se i vylepší, emocionálně prohloubí. Vyšla o tom už spousta skvělých knih, v posledních týdnech například Sex po šedesátce od uznávané francouzské psycholožky Marie de Hennezel. A mohou vás i inspirovat k radikálně pozitivnímu přístupu. Menopauza totiž může znamenat i znovuzažehnutí ženské sexuality, kreativity a spirituality,“ dodává Ilona Bittnerová odbornice na ženská témata a zakladatelka specializovaného e-shopu Maluna.cz.