Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Covid-19 je zpět ve velké síle. Jak mu zabránit na pracovištích? 

  • Loni bylo podle dat Ministerstva zdravotnictví v prvních deseti prosincových dnech nakažených 8100, letos téměř 13500
  • Testuje se ale asi o třetinu méně
  • V nemocnicích je aktuálně 1000 lidí, případů bude přibývat


Covid-19 ustoupil díky novým tématům jako je válka na Ukrajině, energetická krize či inflace do pozadí. Ale je tu s koncem roku opět.  Pozitivní test na covid-19 mělo ve 49. týdnu téměř 10.000 lidí, jenom v pondělí tohoto 50. týdne jich bylo přes 4500. Vyšší denní počet zdravotnické statistiky zaznamenaly naposledy před 14 měsíci. Z deseti testů, které zdravotníci udělali z diagnostických důvodů, byly minulý týden v průměru čtyři pozitivní. Odborníci odhadují, že počet nakažených může být proti počtu pozitivních testů čtyřikrát až pětkrát vyšší. Aby zaměstnanci neměli obavy pravidelně docházet fyzicky do kancelářských budov a dalších provozů, vyžadují čisté a bezpečné prostředí, kde jsou maximálně eliminována rizika nákazy.

Kvalita vzduchu na pracovišti: vzduchotechnika, filtry, ale i čističky vzduchu

„V současné situaci je vhodné co nejvíce zamezit případnému šíření virů a bakterií v pracovních prostorách. V tomto směru je nejlepším řešením kvalitní vzduchotechnika a pravidelná výměna filtrů,“ říká Ondřej Mareček ze společnosti SSI Group, která zajišťuje správu budov různého charakteru a dodává: „V prostorách, kde vzduchotechnika není, pomohou například čističky vzduchu. Ty umějí vytvořit dýchatelnou atmosféru, ale kromě toho efektivně odfiltrují i prachové částice, které ztěžují dýchání zejména ve městech zatížených dopravou. Výkonné filtry ale také spolehlivě eliminují bakterie, viry, spory plísní a výrazně snižují i množství alergenů.“

Úklid a čistota na pracovištích: ne vše dokáže zajistit úklidová firma

Vedle správného použití vzduchotechniky a čistého vzduchu je pak úplným základem fungování firem dodržování maximální čistoty. „Je třeba si uvědomit, že vše nevyřeší jenom dezinfekční prostředky. Dezinfekce bez předchozího vyčištění povrchů není účinná ani z poloviny. Funkčním řešením je také například čištění horkou párou, která odstraní nečistoty a umí zlikvidovat většinu běžných bakterií a obalených virů,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Na pracovišti se ale setkáváme i s místy, kde může zůstávat během dne mnoho nečistot. I když bude ve firmě dokonale systematicky řešen úklid a čistota ve všech místnostech a na většině povrchů, stále jsou zde klíčová riziková místa, která jsou mnohdy přehlížena a podceňována. Jedná se například o kuchyňky, kde na kávovar či mikrovlnou troubu ve větších firmách sahají desítky či stovky lidí denně.

Pokud tato místa nejsou i během dne ošetřována relevantními desinfekčními prostředky, bakterie a viry se zde hromadí a šíří. Podobně přehlíženými místy jsou také klávesnice notebooků či displeje chytrých telefonů. Tam většinou úklidovou firmu či pracovníka úklidu nepouštíme, a je tedy nutné apelovat na každého zaměstnance, aby o čistotu svých zařízení pečoval podobně jako o čistotu svých rukou. A také pracovníkům poskytnout dostatek desinfekčních a hygienických pomůcek.

Ke zvážení je také znovuzavedení používání funkčních respirátorů nebo nanoroušek či částečný nebo úplný home-office. Samozřejmě v provozech, kde je to možné. Stejně tak omezení setkávání většího počtu zaměstnanců.

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *