- 65 % pacientů trpících vysokým tlakem má zároveň zvýšenou hladinu cholesterolu, 15 % cukrovku a téměř polovina trpí nadváhou či obezitou
- 70 % diabetiků má zároveň vysoký krevní tlak, 60 % má vysokou hladinu cholesterolu a 90 % pacientů trpí nadváhou nebo obezitou
Nemoci srdce a cév stále patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v České republice i v Evropě. I proto se řada evropských vědců seriózně zabývá studiem rizikových faktorů pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění. A zjistili, že nejvíce předčasných úmrtí na nemoci srdce a cév způsobuje kombinace 6 nejrizikovějších faktorů. Jsou to vysoký krevní tlak, kouření, vysoká hladina glukózy v krvi, nízká fyzická aktivita, obezita a vysoká hladina cholesterolu.„Odborné studie bohužel potvrzují, že riziko kardiovaskulárních onemocnění zvyšuje kombinace chorob, kterými obvykle pacienti trpí. Bez současného řešení všech rizikových faktorů a zvýšené adherence k léčbě nelze docílit výsledků. Spolupráce pacienta s lékařem, používání fixních kombinací a dodržování režimových opatření jsou klíčem k řešení předčasných úmrtí na choroby srdce a cév,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.
Léčit jednu chorobu nestačí
Podle řady vědců a předních lékařů je nezbytné stav pacienta posuzovat podle všech jeho potíží. Například se ukázalo, že u pacientů trpících hypertenzí má 65 % zároveň zvýšenou hladinu cholesterolu, 15 % má cukrovku a téměř polovina trpí nadváhou či obezitou. Pokud bychom se ovšem podívali na cukrovku 2. typu, kterou v ČR trpí téměř milion lidí, pak 70 % diabetiků má zároveň vysoký krevní tlak, 60 % má vysokou hladinu cholesterolu a 90 % pacientů trpí nadváhou nebo obezitou. „Kombinace rizikových faktorů a souběh několika onemocnění znamená pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění vždy vysoké riziko. Úspěšná léčba znamená řešení všech rizikových faktorů a onemocnění současně. Zde je adherence k léčbě a spolupráce pacienta naprosto klíčová,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.
Spolupráce pacienta je klíčová
Nedostatečná reakce na léčbu je podle pozorování amerických vědců často v důsledku špatné spolupráce pacienta s lékařem. Až třetina nemocných nedodržuje nebo zanedbává léčbu naordinovanou specialisty. Nejde bohužel jen o pravidelné braní léků, ale i o dodržování režimových opatření. Podle evropské studie EUROASPIRE provedené na pacientech již trpících ischemickou chorobou bylo zjištěno, že 19 % z nich jsou stále kuřáci, 38 % trpí obezitou, 42 % má stále vysoký krevní tlak, 71 % zvýšenou hladinu krevních tuků a 66 % z nich má nedostatečný pravidelný pohyb. Studie se zúčastnili i čeští pacienti dříve hospitalizovaní ve 2 centrech. Těch nadále kouřilo 20 %, 45 % bylo obézních, 55 % pacientů trpělo zvýšeným krevním tlakem a 64 % pacientů mělo i po pobytu v nemocnici zvýšený cholesterol. To jsou alarmující čísla, nad kterými by se měli pacienti zamyslet.
Moderní kombinace ulehčují pacientovi život
Vedle důsledného dodržování režimových opatřeních je právě takzvaná adherence k léčbě klíčovou podmínkou její úspěšnosti. Podle odborných poznatků se ukázalo, že její nedostatek, je přímo úměrný složitosti terapeutického režimu. To znamená, čím více léků bereme a čím je složitější dávkování, tím se méně dodržuje. Jedním z řešení jsou fixní kombinace, kdy je několik účinných látek spojeno do jedné tablety. „Řada lékařských studií dokazuje, že míra dodržování předepsané terapie se fixními kombinacemi zvyšuje, a to především ve skupině pacientů, kteří měli s dodržováním léčebných schémat největší potíže,“ dodává prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.
O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.
Buďte první! Přidejte komentář