Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Sedmý ročník festivalu o duševním zdraví a mysli Na hlavu se zaměří na vztahy

Národní ústav duševního zdraví, přední české vědecko-klinické centrum v oblasti výzkumu duševního zdraví a onemocnění a neurověd, pořádá 23. – 26. 2. 2023 v Městské knihovně v Praze již sedmý ročník oblíbeného Festivalu Na hlavu. Návštěvníci se mohou těšit na pestrou nabídku zajímavých filmů, přednášek, besed, výstavu i audioprocházku. Tématem letošního ročníku jsou vztahy.

„Naše vztahy – k ostatním lidem, sami k sobě nebo ke svému okolí – významně ovlivňují naše vnímání, prožívání i myšlení, a mají tak významný dopad na naše vlastní psychické zdraví. Náročné události posledních let, ať už pandemie covid-19 nebo aktuálně probíhající válka na Ukrajině, nás vystavují nelehkým zkouškám. Museli jsme se vyrovnávat s lockdownem, který na jednu stranu znamenal poměrně drastické omezení sociálních kontaktů, ale na druhou stranu také mnohem intenzivnější kontakt s našimi nejbližšími v jedné domácnosti; s předčasným odchodem našich blízkých; a následně i s přijímáním uprchlíků, nejistotou ohledně bezpečnostní situace, inflací a dalšími důsledky aktuální geopolitické krize. A právě vztahy bývají tím rozhodujícím, o co se v těžkých chvílích můžeme nebo nemůžeme opřít,“ vysvětluje volbu tématu ředitel Národního ústavu duševního zdraví PhDr. Petr Winkler, Ph.D.. Festival zahájí vernisáž výstavy fotografií „Dej šanci barvám života, dej šanci sám sobě“ a moderovaná beseda o duševním zdraví, o životě s duševní nemocí a o zotavení a o roli vztahů s nejbližšími.

VR film, přednášky i audioprocházka

Návštěvníci Festivalu Na hlavu oceňují zejména pestrou tematickou nabídku a propojení zajímavých filmů s přednáškami předních odborníků. „Zmínila bych například oceňovaný VR film Tmání, který využívá virtuální realitu k zobrazení autentických zážitků mladého člověka s depresí. Přináší nejen hluboký vhled do „temné noci duše“, ale i naději a cestu, jak se s nemocí vyrovnat. Virtuální realitu používanou v neurovědách si návštěvníci budou moct vyzkoušet i na specializovaném stánku. Chybět nebude ani film Nabarvené ptáče, po jehož projekci proběhne diskuze na téma dopadu války na člověka, s přednostou plzeňské psychiatrické kliniky a vojenským psychiatrem prof. MUDr. Janem Veverou, Ph.D.,“ nastiňuje Mgr. Karolína Mladá, členka organizačního týmu Na hlavu. Před projekcí filmu Utéct budou představeny aktivity Národního ústavu duševního zdraví v oblasti pomoci ukrajinským uprchlíkům. Po projekci proběhne diskuze na téma vztahu k vlasti, uprchlictví, vykořenění a jejich dopadu na lidskou psychiku, a to s doc. PhDr. Markem Preissem, Ph.D., vedoucím psychologem v Národním ústavu duševního zdraví.

„Velký zájem tradičně budí samostatné přednášky, které v rámci festivalu pořádáme. V sobotu je pro diváky připravena přednáška prof. Cyrila Höschla s titulem „Lidé jako olivy: vydáváme ze sebe to nejlepší pod tlakem?“. V neděli pak nabídneme přednášku Terapie sdílením o vztazích a komunikaci, kterou budou mít Ester Geislerová a Honza Vojtko,“ popisuje Mgr. Dagmar Civišová, členka organizačního týmu Na hlavu. Novinkou letošního ročníku bude audioprocházka „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje“ (Kolektiv Nesladim), která se věnuje tematice sebevražd a na níž naváže společné setkání diváků a debata s tvůrci za účasti Mgr. Alexandra Kasala, vedoucího pracovní skupiny Výzkum a prevence sebevražd.

Výstava příběhů a obrázků ukrajinských dětí

“V rámci festivalu proběhne také výstava obrázků a příběhů ukrajinských dětí a dospělých, kteří přišli do České republiky v důsledku konfliktu na Ukrajině. Téma výstavy je “Cesta a pobyt v České republice” a výtvory budou vystaveny v prostoru Městské knihovny po celou dobu festivalu. Vyhlášení nejlépe zpracovaných příběhů se uskuteční v pátek 24. 2. v 17:30 v předsálí Městské knihovny v Praze. Jste srdečně zváni,” uzavírá Karolína Mladá.

Festival, který inspiroval obdobné akce i v zahraničí a v roce 2019 získal Národní psychiatrickou cenu profesora Vladimíra Vondráčka, se kontinuálně věnuje různým oblastem duševního zdraví, zejména problematice psychologické a psychiatrické péče, spánku, sexuality, umění, drog, virtuální reality. Dlouhodobě napomáhá zlepšovat kvalitu života lidí s duševním onemocněním. Více o festivalu zájemci zjistí na www.festivalnahlavu.cz.

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *