Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Společnost Meta čelí kritice za poškozování duševního zdraví dětí

Společnost Meta, která vlastní sociální sítě Facebook a Instagram, čelí kritice za to, že její platformy způsobují závislost dětí a mladistvých a přispívají ke zhoršení jejich duševního zdraví.

Kritici tvrdí, že Meta využívá řadu manipulativních technik, aby udržela děti na svých platformách co nejdéle. Mezi tyto techniky patří například algoritmy, které doporučují obsah, který je pro děti atraktivní, nebo funkce, které umožňují dětem snadno se spojit s ostatními.

Kritici tvrdí, že tyto techniky způsobují, že děti a mladí lidé tráví na sociálních sítích příliš mnoho času, což může vést k řadě problémů, včetně úzkosti, deprese, poruch příjmu potravy a sebevražedného chování.

Meta obvinění odmítá. Společnost uvedla, že její platformy jsou bezpečné pro děti a mladistvé a že podniká kroky k jejich ochraně.

Žalobu proti společnosti Meta podalo 33 amerických států. Pokud bude žaloba úspěšná, může to mít pro společnost Meta dalekosáhlé důsledky. Společnost by mohla být nucena změnit své algoritmy a funkce tak, aby byly bezpečnější pro děti a mladistvé.

Kritice společnosti Meta se přidávají také rodiče a odborníci na duševní zdraví. Věří, že je důležité, aby rodiče byli informováni o potenciálních rizicích používání sociálních sítí dětmi.

V České republice se o problému závislosti dětí na sociálních sítích také diskutuje. V roce 2021 vydal Český rozhlas dokumentární pořad “Sociální síť v hlavě”, který se věnoval tomuto tématu.

Výsledky výzkumu, který provedla agentura STEM/MARK v roce 2022, ukazují, že 12 % dětí ve věku 10-15 let tráví na sociálních sítích více než 3 hodiny denně.

Je důležité, aby rodiče a odborníci na duševní zdraví spolupracovali na tom, aby pomohli dětem bezpečně a zdravě využívat sociální sítě.

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *