Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu? Reflexní terapie!

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Podle reflexologie mají všechny orgány nebo části těla svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidlech. Správná masáž nohou tak člověka dokáže zregenerovat doslova „od hlavy až k patě“. „Reflexní terapie (reflexologie) je více než tisíc let stará asijská masáž, která se považuje za jednu z nejúčinnějších metod alternativní medicíny a samoléčby. Je založená na holistických principech a na předpokladu, že na koncích těla (chodidlech, rukou, uších) se nacházejí nervová zakončení, která mají vztah k vnitřním orgánům a dalším místům v těle. Tlakem nebo hlazením těchto reflexních bodů na plosce, prstech, nártech a v okolí kotníků můžeme ovlivňovat každou část lidského organismu – odstranit energetickou nerovnováhu v orgánu nebo, je-li v těle akutní zánět, případně pokud orgán nefunguje tak, jak by měl, můžeme ulevit od bolesti či nastavit správnou funkci organismu a podpořit metabolismus,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Hlavním cílem reflexní terapie je celkové obnovení energie v těle. Stimulace reflexních bodů má zároveň příznivé účinky na psychiku, činnost metabolismu i zažívání. „Vhodným působením na reflexní plošky můžeme vyřešit široké spektrum zdravotních těžkostí. A to od problémů na úrovni pohybového ústrojí (bolesti kloubů a páteře, blokády páteře, migrény a podobně) přes poruchy činnosti jednotlivých orgánů v dýchací, srdečně cévní, trávicí, močové a pohlavní oblasti až po disharmonii v oblasti psychické a emoční. Pravidelné reflexní masáže nohou také aktivizují imunitní systém a přímo tím podporují vlastní obranyschopnost a samouzdravování, které je lidskému tělu přirozené,“ vyjmenovala fyzioterapeutka.

Masáž se obvykle zaměřuje na plosky a nárty obou nohou, kde je jako reflexním zrcadlem zobrazeno celé tělo se všemi svými orgány. Provádí se na sucho. „Pokud některý orgán nefunguje tak, jak by měl, ucítíte při stlačení odpovídajícího reflexního bodu nepříjemný tlak, nebo dokonce bolest. Postižené místo je nutné rozmasírovat. Bolest se bude postupně zmenšovat a časem zmizí úplně. Kvalitní reflexní terapii umí poskytnout jen odborně vyškolený terapeut. V mnohých situacích si však může do velké míry pomoct každý sám díky automasáži. Pokud jde o náhlý bolestivý stav, určenou plošku hladíme. Terapeut využívá k masáži převážně palce, každý bod se stiskne patnáct- až dvacetkrát a v tlaku vydrží okolo dvou vteřin,“ popsala Iva Bílková. 

Zkušený terapeut odhalí případný problém vnitřního orgánu v reflexních změnách i na povrchu těla. Kromě bodů zvýšené citlivosti a bolestivosti bývá zřetelným signálem jiné prokrvení kůže. „Na reflexních zónách se dá provést velmi přesná diagnostika stavu jednotlivých orgánů, a to podle charakteru změn na kůži a v podkoží a podle bolestivosti v oblasti reflexních plošek. Plošky orgánů, které jsou narušené, reagují při masáži bolestivě a míra bolestivosti udává míru narušení orgánu,“ přiblížila Iva Bílková.

Odborná masáž nohou je vhodná pro všechny lidi bez rozdílu věku či zdravotních problémů, jako hluboké uvolnění svalů, odstranění stresu, při detoxikaci organismu nebo jako podpůrná metoda v léčebné rehabilitaci. Těhotným ženám přináší úlevu od nepříjemných příznaků „jiného stavu“, u nich je však dobré se některým reflexním bodům vyhnout. „U těhotných žen se nedoporučuje masáž v oblasti zevního a vnitřního kotníku, kde jsou zóny pro pohlavní orgány a dělohu. Při odborné manipulaci je možné docílit podpory stahování dělohy, což by mohla být role tatínka u porodu. Reflexní terapie napomáhá ke zlepšení metabolismu, zažívání, činnosti zatížených vnitřních orgánů, odstraňuje některé blokády páteře a eliminuje únavu. Masáž nohou působí i na miminko, které má tendenci se v bříšku začít pohybovat, čímž dochází k dalšímu kontaktu maminky a miminka,“ poukázala Iva Bílková. 

Jak si ale pomoci sám?

Nejpřirozenější reflexní terapií zůstává chůze na boso. Chodidlo není deformováno obuví a je adekvátně stimulováno nerovnostmi terénu. „Bolestivá citlivost chodidel na každý kamínek se postupně ztratí. Není to dané ani tak tím, že si noha ‚zvykne‘, jako tím, že masáží bolavých reflexních plošek harmonizujeme činnost jednotlivých orgánů. A plošky zdravých orgánů nejsou bolestivé. K tomuto účelu jsou v parcích výborné tzv. bosonohé chodníky, které si z různých materiálů můžeme vytvořit i doma. Ve sportovních nebo zdravotnických potřebách lze také zakoupit obdobu ‚gumového koberečku s výstupky‘, který může báječně masírovat reflexní zóny chodidel například v kuchyni při vaření nebo v koupelně u umyvadla při čištění zubů,“ dodala fyzioterapeutka.

Unavené a bolavé nohy jsou běžným problémem, ať už trávíte dlouhé hodiny v práci, rádi sportujete, nebo máte prostě jen náročný den. Masáž nohou je skvělým způsobem, jak si od bolesti ulevit a dopřát si zasloužený odpočinek. A co je nejlepší, masáž nohou si můžete snadno dopřát i v pohodlí domova.

Proč si masírovat nohy?

Masáž nohou má mnoho benefitů:

 • Zlepšuje krevní oběh: Masáž stimuluje průtok krve v nohou, čímž pomáhá předcházet otokům a křečím.
 • Uvolňuje svalové napětí: Masáž pomáhá uvolnit napjaté svaly a zmírňuje bolest.
 • Zlepšuje kvalitu spánku: Masáž nohou před spaním vám pomůže lépe se uvolnit a usnout.
 • Snižuje stres: Masáž je skvělý způsob, jak se zbavit stresu a napětí.

Jak na to?

Na masáž nohou nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Vystačíte si s trochou masážního oleje nebo krému a rukama.

Základní techniky masáže nohou:

 • Hlazení: Jemně hlaďte nohy dlaněmi od kotníků ke kolenům.
 • Hnětení: Jemně promačkávejte svaly nohou dlaněmi a prsty.
 • Tření: Krouživými pohyby třete chodidla a lýtka.
 • Vibrace: Jemně klepejte prsty na chodidla a lýtka.

Tipy pro domácí masáž nohou:

 • Vytvořte si příjemnou atmosféru. Zapalte si svíčky, pusťte si relaxační hudbu a ztlumte světlo.
 • Použijte masážní olej nebo krém, aby se vám ruce lépe klouzaly.
 • Začněte s jemnou masáží a postupně zvyšujte tlak.
 • Masírujte obě nohy po dobu 10-15 minut.
 • Po masáži si na nohy natáhněte ponožky, aby se vám udržely v teple.

Další tipy:

 • Můžete si pořídit masážní váleček na nohy, který vám pomůže s prokrvením a uvolněním svalů.
 • Můžete si dopřát reflexní masáž nohou, která stimuluje akupunkturní body na chodidlech.
 • Můžete požádat partnera nebo partnerku, aby vám nohy namasíroval/a.

Masáž nohou je skvělý způsob, jak si dopřát relaxaci a ulevit od bolesti. Vyzkoušejte si ji doma a uvidíte, jak se budete cítit lépe.

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *